
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.9" w x 44.5" h |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2026 HONDA XR 150L use?
A 2026 HONDA XR 150L uses Unknown.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Backup camera?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Heated seats?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Android Auto?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Push start?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Navigation?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Leather seats?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Third row seats?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Tow package?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Head up display?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Cooled seats.

