
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45.0mm cartridge fork with anti-dive system, 5.5-inch travel |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.8" w x 36.4" h |
| Seat Height | 29.1 in |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 683.4 lbs (310 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 HONDA CRF 110F use?
A 2026 HONDA CRF 110F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CRF 110F have?
The 2026 HONDA CRF 110F has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CRF 110F have?
The 2026 HONDA CRF 110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CRF 110F have?
The 2026 HONDA CRF 110F is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 HONDA CRF 110F?
The 2026 HONDA CRF 110F has floorplan CRF110FT.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Push start?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Navigation?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Tow package?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Head up display?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Cooled seats.

