
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41.0mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | Duration: Transferable, two years included, unlimited-mileage limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda Grom use?
A 2026 Honda Grom uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Grom have?
The 2026 Honda Grom has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Grom have?
The 2026 Honda Grom is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Grom have?
The 2026 Honda Grom is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Grom have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Grom have Backup camera?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Grom have Heated seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Grom have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Grom have Android Auto?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Grom have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Grom have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Grom have Push start?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Grom have Navigation?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Grom have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Grom have Leather seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Grom have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Grom have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Grom have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Grom have Third row seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Grom have Tow package?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Grom have Head up display?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Grom have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Cooled seats.

