
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Slipper clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 26/9-14 |
| Rear Tire | 26/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.7" w x 52.8" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 408 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2026 Honda NT1100 DCT use?
A 2026 Honda NT1100 DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda NT1100 DCT have?
The 2026 Honda NT1100 DCT has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda NT1100 DCT have?
The 2026 Honda NT1100 DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Honda NT1100 DCT have?
The 2026 Honda NT1100 DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Backup camera?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Heated seats?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Android Auto?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Bluetooth?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Keyless entry?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Push start?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Navigation?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Leather seats?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Third row seats?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Tow package?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Head up display?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Cooled seats?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Cooled seats.

