
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Light Weight Boxed Dual A-Arm with 3 piece Stabilizer Bar and 27.0 in (68.6 cm) *Usable Travel, 22.25 in (56.5 cm) Wheel Travel, Unitized Hubs |
| Rear Suspension | Boxed Trailing Arm with Toe Link, High-Clearance Radius Rods, and 3 Piece Stabilizer Bar and 29.0 in (73.7 cm) *Usable Travel, 24.5 in (62.2 cm) Wheel Travel, Unitized Hubs |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Triple-Bore Calipers; Aluminum Top Hat Rotor |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Calipers; Aluminum Top Hat Rotor |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.9" w x 44.2" h |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 2,144 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2026 HONDA Rebel 1100 DCT use?
A 2026 HONDA Rebel 1100 DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 DCT has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT?
The 2026 HONDA Rebel 1100 DCT has floorplan CMX1100DT.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Push start?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Navigation?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Tow package?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Head up display?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 DCT is not equipped with Cooled seats.

