
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.9" w x 43.8" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR600RR ABS use?
A 2026 Honda CBR600RR ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CBR600RR ABS have?
The 2026 Honda CBR600RR ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CBR600RR ABS have?
The 2026 Honda CBR600RR ABS is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR600RR ABS have?
The 2026 Honda CBR600RR ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Push start?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Cooled seats.

