
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 52.4" h |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2026 Honda NC750X DCT use?
A 2026 Honda NC750X DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda NC750X DCT have?
The 2026 Honda NC750X DCT has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda NC750X DCT have?
The 2026 Honda NC750X DCT is equipped with a 745cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Honda NC750X DCT have?
The 2026 Honda NC750X DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda NC750X DCT?
The 2026 Honda NC750X DCT has floorplan NC750XDT.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Backup camera?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Heated seats?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Android Auto?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Bluetooth?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Keyless entry?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Push start?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Navigation?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Leather seats?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Third row seats?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Tow package?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Head up display?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda NC750X DCT have Cooled seats?
No, the 2026 Honda NC750X DCT is not equipped with Cooled seats.

