
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS use?
A 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS has floorplan TRX420FA2T.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Cooled seats.

