
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 31.9 in |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS use?
A 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Cooled seats.

