
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.2 in (81 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-18 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Seat Height | 27.8 in (705 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 5" |
| Wheelbase | 62 in (1,575 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,723 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Speedometer, Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 520 use?
A 2025 Honda Pioneer 520 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Honda Pioneer 520 fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 520 has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Pioneer 520 have?
The 2025 Honda Pioneer 520 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Pioneer 520 have?
The 2025 Honda Pioneer 520 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Pioneer 520?
The 2025 Honda Pioneer 520 has a wheelbase of 73.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 520 have?
The 2025 Honda Pioneer 520 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Cooled seats.

