
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
Tires
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.8" w x 36.4" h |
| Seat Height | 34.3 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 HONDA CRF110F use?
A 2026 HONDA CRF110F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CRF110F have?
The 2026 HONDA CRF110F has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CRF110F have?
The 2026 HONDA CRF110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CRF110F have?
The 2026 HONDA CRF110F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Push start?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Navigation?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Tow package?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Head up display?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CRF110F have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CRF110F is not equipped with Cooled seats.

