
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Inverted fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Black Offset, Split 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R18 |
Dimensions
| Seat Height | 30.9 in |
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 28.9° / 6" |
| Wheelbase | 59.3 in (1,505 mm) |
| Ground Clearance | 5.9 in (150 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | 4-inch Speedometer mounted low and integrated into handlebar clamp electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2025 Honda XR 150L use?
A 2025 Honda XR 150L uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda XR 150L have?
The 2025 Honda XR 150L is equipped with a 149cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda XR 150L have?
The 2025 Honda XR 150L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda XR 150L have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda XR 150L have Backup camera?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda XR 150L have Heated seats?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda XR 150L have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda XR 150L have Android Auto?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda XR 150L have Bluetooth?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda XR 150L have Keyless entry?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda XR 150L have Push start?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda XR 150L have Navigation?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda XR 150L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda XR 150L have Leather seats?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda XR 150L have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda XR 150L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda XR 150L have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda XR 150L have Third row seats?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda XR 150L have Tow package?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda XR 150L have Head up display?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda XR 150L have Cooled seats?
No, the 2025 Honda XR 150L is not equipped with Cooled seats.

