
Drivetrain
| Transmission | 6-Speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 months limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda Grom SP use?
A 2026 Honda Grom SP uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Grom SP have?
The 2026 Honda Grom SP has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Grom SP have?
The 2026 Honda Grom SP is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Grom SP have?
The 2026 Honda Grom SP is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Grom SP have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Grom SP have Backup camera?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Grom SP have Heated seats?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Grom SP have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Grom SP have Android Auto?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Grom SP have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Grom SP have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Grom SP have Push start?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Grom SP have Navigation?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Grom SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Grom SP have Leather seats?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Grom SP have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Grom SP have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Grom SP have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Grom SP have Third row seats?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Grom SP have Tow package?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Grom SP have Head up display?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Grom SP have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Grom SP is not equipped with Cooled seats.

