
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 79" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
What type of fuel does a 2025 HONDA PIONEER 700 Forest use?
A 2025 HONDA PIONEER 700 Forest uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest fuel capacity?
A 2025 HONDA PIONEER 700 Forest has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have?
The 2025 HONDA PIONEER 700 Forest has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have?
The 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest?
The 2025 HONDA PIONEER 700 Forest has a wheelbase of 76.8.
What type of engine does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have?
The 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Backup camera?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Heated seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Android Auto?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Push start?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Navigation?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Leather seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Third row seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Tow package?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Head up display?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Cooled seats.

