
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Six-speed manual |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe use?
A 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have?
The 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700-4 Deluxe is not equipped with Cooled seats.

