
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin-1 piston. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Three-spoke cast aluminum alloy |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 54.7 in (1,390 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 725.3 lbs (329 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe use?
A 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have?
The 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have?
The 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Backup camera?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Heated seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Android Auto?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Push start?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Navigation?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Leather seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Third row seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Tow package?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Head up display?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Cooled seats.

