
Drivetrain
| Transmission | Six-speed automatic Dual-Clutch Transmission (DCT) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.9" h |
| Seat Height | 27.4 in (696 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 813.5 lbs (369 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe has a Six-speed automatic Dual-Clutch Transmission (DCT) transmission.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe has a wheelbase of 80.2.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Deluxe is not equipped with Cooled seats.

