
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 120.4" l x 76.1" h |
| Seat Height | 26.4 in (670 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 80.2 in (2,037 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2023 Honda Pioneer 1000 Trail use?
A 2023 Honda Pioneer 1000 Trail uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail fuel capacity?
A 2023 Honda Pioneer 1000 Trail has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail has a drivetrain.
What engine does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with a Parallel Twin engine.
What is the wheelbase of the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail has a wheelbase of 80.2.
What type of engine does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail cooled?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail compression ratio?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail has a compression ratio of 10:1.
What type of front brakes does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have?
The 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is equipped with Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Automatic climate control?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Backup camera?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Heated seats?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Apple CarPlay?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Android Auto?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Bluetooth?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Keyless entry?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Push start?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Push start.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Navigation?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Leather seats?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Wireless phone charging?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Wifi hotspot?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Third row seats?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Tow package?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Head up display?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail have Cooled seats?
No, the 2023 Honda Pioneer 1000 Trail is not equipped with Cooled seats.

