
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP fork with top-out springs, stepless compression and rebound damping, adjustable spring preload |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak with gas-charged shock, top-out spring and pillow ball upper mount. Compression damping |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (134 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Nissin 4-piston, monobloc calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.6" w x 40.6" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 HONDA MONKEY ABS use?
A 2025 HONDA MONKEY ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 HONDA MONKEY ABS fuel capacity?
A 2025 HONDA MONKEY ABS has the fuel capacity of 2 gallons.
How much horsepower does a 2025 HONDA MONKEY ABS have?
A 2025 HONDA MONKEY ABS has 9 horsepower.
How much torque does a 2025 HONDA MONKEY ABS have?
A 2025 HONDA MONKEY ABS has 11 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 HONDA MONKEY ABS have?
The 2025 HONDA MONKEY ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA MONKEY ABS have?
The 2025 HONDA MONKEY ABS is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA MONKEY ABS?
The 2025 HONDA MONKEY ABS has a wheelbase of 45.
What type of engine does the 2025 HONDA MONKEY ABS have?
The 2025 HONDA MONKEY ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Backup camera?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Heated seats?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Android Auto?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Push start?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Navigation?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Leather seats?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Third row seats?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Tow package?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Head up display?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA MONKEY ABS have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA MONKEY ABS is not equipped with Cooled seats.

