
Drivetrain
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H In-line Shifting |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Sealed MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Sealed Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single Lever 3-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Rear Braking System | Single Lever 3-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 12 in. (30.5 cm) Steel |
| Front Tire | 25x8-12 P373; 6 PLY |
| Rear Tire | 25x10-12 P373; 6 PLY |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Wheelbase | 50.5 in (1,283 mm) |
| Seat Height | 33.2 in (845 mm) |
| Ground Clearance | 11.5 in (290 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds (49 states) |
Weights
| Dry Weight | 760 lbs (345 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-Mounted Instrument Cluster with Analog Speedometer and Tachometer; Fuel Gauge, Range, Odometer and Current Gear |
| Magneto | 850 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Features | Other Standard: Front Trail Bumper, Front Rack Extender, Rear Rack Extender, 12 Volt Power Plug, Pre-Wired for Hand & Thumb Warmers, In Pod Battery Charger, Winch Mount Included, Front A-Arm Guards |
| Lighting | Halogen Pod & Bumper Lights, Triple 50w High Beams, Dual 50w Low Beams, Dual LED Brake Light/Taillight |
| Instrumentation | All Digital Gauge, Speedometer, Odometer, Tachometer, Two Tripmeters, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, AWD Indicator, Volt Meter, Coolant Temperature, Hi-Temp Light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2024 Honda Africa Twin use?
A 2024 Honda Africa Twin uses Gasoline.
What engine does the 2024 Honda Africa Twin have?
The 2024 Honda Africa Twin is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2024 Honda Africa Twin have?
The 2024 Honda Africa Twin is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Backup camera?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Heated seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Android Auto?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Push start?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Navigation?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Leather seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Third row seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Tow package?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Head up display?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Cooled seats.

