
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Travel | in |
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Rear Travel | in |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System | |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.2" w x 42.8" h |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda CB1000 Hornet SP use?
A 2025 Honda CB1000 Hornet SP uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2025 Honda CB1000 Hornet SP fuel capacity?
A 2025 Honda CB1000 Hornet SP has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have?
The 2025 Honda CB1000 Hornet SP has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have?
The 2025 Honda CB1000 Hornet SP is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CB1000 Hornet SP?
The 2025 Honda CB1000 Hornet SP has a wheelbase of 57.3.
What type of engine does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have?
The 2025 Honda CB1000 Hornet SP is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Push start?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Navigation?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Tow package?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Head up display?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Cooled seats.

