
Drivetrain
| Transmission | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc DS clutch, Brembo hydraulics |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Transmission Type | Chain |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Travel | 11.8 in (300 mm) |
| Rear Travel | 11.8 in (300 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 1.6-21 |
| Rear Tire | 2.15-19 |
| Wheels | 16 in. aluminum flow formed beadlock |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.8" w x 36.4" h |
| Rake / Trail | 26.1° |
| Wheelbase | 65.7 in (2 mm) |
| Seat Height | 37.6 in (954 mm) |
| Ground Clearance | 13.5 in (343 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.25 gal (8.5 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 2,240 lbs (1,016 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 1,700 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
What type of fuel does a 2024 Honda Africa Twin use?
A 2024 Honda Africa Twin uses Gasoline.
What engine does the 2024 Honda Africa Twin have?
The 2024 Honda Africa Twin is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2024 Honda Africa Twin have?
The 2024 Honda Africa Twin is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Backup camera?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Heated seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Android Auto?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Push start?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Navigation?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Leather seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Third row seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Tow package?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Head up display?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Africa Twin have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Africa Twin is not equipped with Cooled seats.

