
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multi-plate type, SCAS-equipped |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Seven-spoke cast-aluminum-alloy |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 164" l x 65.8" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,726 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2022 Honda Shadow Phantom use?
A 2022 Honda Shadow Phantom uses Gasoline.
What is the 2022 Honda Shadow Phantom fuel capacity?
A 2022 Honda Shadow Phantom has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2022 Honda Shadow Phantom have?
The 2022 Honda Shadow Phantom is equipped with a 745cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2022 Honda Shadow Phantom?
The 2022 Honda Shadow Phantom has a wheelbase of 64.6.
What type of engine does the 2022 Honda Shadow Phantom have?
The 2022 Honda Shadow Phantom is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Automatic climate control?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Backup camera?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Heated seats?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Apple CarPlay?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Android Auto?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Bluetooth?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Keyless entry?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Push start?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Push start.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Navigation?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Leather seats?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Wireless phone charging?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Wifi hotspot?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Third row seats?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Tow package?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Head up display?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Honda Shadow Phantom have Cooled seats?
No, the 2022 Honda Shadow Phantom is not equipped with Cooled seats.

