
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link Balance Free Rear Shock with spring preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 41.8" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2025 Honda CB500F ABS use?
A 2025 Honda CB500F ABS uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda CB500F ABS have?
A 2025 Honda CB500F ABS has 43 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Honda CB500F ABS have?
The 2025 Honda CB500F ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CB500F ABS have?
The 2025 Honda CB500F ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CB500F ABS?
The 2025 Honda CB500F ABS has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2025 Honda CB500F ABS have?
The 2025 Honda CB500F ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda CB500F ABS?
The 2025 Honda CB500F ABS has floorplan CB500FAS.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Push start?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Navigation?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Tow package?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Head up display?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Cooled seats.

