
Drivetrain
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | 2 multiplate wet |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Monoshock damper, Pro-Link swingarm |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. Single-piston caliper. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.3" w x 87.8" l x 53.1" h |
| Seat Height | 32.7 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Lights & Safety
| Warranty |
What type of fuel does a 2020 Honda NC750X use?
A 2020 Honda NC750X uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2020 Honda NC750X fuel capacity?
A 2020 Honda NC750X has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2020 Honda NC750X have?
The 2020 Honda NC750X has a drivetrain.
What transmission does the 2020 Honda NC750X have?
The 2020 Honda NC750X has a Chain transmission.
What engine does the 2020 Honda NC750X have?
The 2020 Honda NC750X is equipped with a 745cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2020 Honda NC750X?
The 2020 Honda NC750X has a wheelbase of 60.4.
What type of engine does the 2020 Honda NC750X have?
The 2020 Honda NC750X is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2020 Honda NC750X cooled?
The 2020 Honda NC750X is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2020 Honda NC750X have?
The 2020 Honda NC750X is equipped with a Injection. PGM-FI electronic fuel injection fuel system.
What type of starter does the 2020 Honda NC750X have?
The 2020 Honda NC750X is equipped with a Electric starter.
What is the 2020 Honda NC750X compression ratio?
The 2020 Honda NC750X has a compression ratio of 10.7:1.
What type of front brakes does the 2020 Honda NC750X have?
The 2020 Honda NC750X is equipped with Single disc. ABS. Hydraulic. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2020 Honda NC750X have?
The 2020 Honda NC750X is equipped with Single disc. ABS. Hydraulic. Single-piston caliper. rear brakes.
What is the floorplan of the 2020 Honda NC750X?
The 2020 Honda NC750X has floorplan NC750XL.
Does the 2020 Honda NC750X have Automatic climate control?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 Honda NC750X have Backup camera?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 Honda NC750X have Heated seats?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 Honda NC750X have Apple CarPlay?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 Honda NC750X have Android Auto?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 Honda NC750X have Bluetooth?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 Honda NC750X have Keyless entry?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 Honda NC750X have Push start?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Push start.
Does the 2020 Honda NC750X have Navigation?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Navigation.
Does the 2020 Honda NC750X have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 Honda NC750X have Leather seats?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 Honda NC750X have Wireless phone charging?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 Honda NC750X have Adaptive cruise control?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 Honda NC750X have Wifi hotspot?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 Honda NC750X have Third row seats?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 Honda NC750X have Tow package?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Tow package.
Does the 2020 Honda NC750X have Head up display?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Head up display.
Does the 2020 Honda NC750X have Cooled seats?
No, the 2020 Honda NC750X is not equipped with Cooled seats.

