
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic fork with (13-way) adjustable compression and rebound (11-way) damping, spring preload (15-turn |
| Rear Suspension | Horizontal back-link swingarm with stepless adjustable rebound damping and spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 57.9 in (1,470 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17.03 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2021 Honda CB500X ABS use?
A 2021 Honda CB500X ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2021 Honda CB500X ABS fuel capacity?
A 2021 Honda CB500X ABS has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2021 Honda CB500X ABS have?
A 2021 Honda CB500X ABS has 46 horsepower.
How much torque does a 2021 Honda CB500X ABS have?
A 2021 Honda CB500X ABS has 41 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS has a drivetrain.
What engine does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2021 Honda CB500X ABS?
The 2021 Honda CB500X ABS has a wheelbase of 56.8.
What type of engine does the 2021 Honda CB500X ABS have?
The 2021 Honda CB500X ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2021 Honda CB500X ABS?
The 2021 Honda CB500X ABS has floorplan CB500XA.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Automatic climate control?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Backup camera?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Heated seats?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Apple CarPlay?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Android Auto?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Bluetooth?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Keyless entry?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Push start?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Push start.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Navigation?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Leather seats?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Wireless phone charging?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Wifi hotspot?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Third row seats?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Tow package?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Head up display?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Honda CB500X ABS have Cooled seats?
No, the 2021 Honda CB500X ABS is not equipped with Cooled seats.

