
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
Tires
| Front Tire | 70/100-17 |
| Rear Tire | 90/100-14 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 61.2" h |
| Rake / Trail | 27.5° / 3" |
| Wheelbase | 48 in (1,219 mm) |
| Seat Height | 34.3 in |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT use?
A 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have?
The 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT has a drivetrain.
What engine does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have?
The 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have?
The 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT?
The 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT has floorplan GL1800DA.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Automatic climate control?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Backup camera?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Heated seats?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Apple CarPlay?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Android Auto?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Bluetooth?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Keyless entry?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Push start?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Push start.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Navigation?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Leather seats?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Wireless phone charging?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Wifi hotspot?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Third row seats?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Tow package?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Head up display?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT have Cooled seats?
No, the 2019 HONDA Goldwing Tour Airbag DCT is not equipped with Cooled seats.

