
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 7.6 in (193 mm) |
| Rear Travel | 7.9 in (201 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-12 |
| Wheels | Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 80.1" l x 46.7" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.2 gal (15.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2014 Honda Interstate use?
A 2014 Honda Interstate uses Gasoline.
What is the 2014 Honda Interstate fuel capacity?
A 2014 Honda Interstate has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2014 Honda Interstate have?
The 2014 Honda Interstate is equipped with a 1312cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2014 Honda Interstate?
The 2014 Honda Interstate has a wheelbase of 70.3.
What type of engine does the 2014 Honda Interstate have?
The 2014 Honda Interstate is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 Honda Interstate have Automatic climate control?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Honda Interstate have Backup camera?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Honda Interstate have Heated seats?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Honda Interstate have Apple CarPlay?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Honda Interstate have Android Auto?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Honda Interstate have Bluetooth?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Honda Interstate have Keyless entry?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Honda Interstate have Push start?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Push start.
Does the 2014 Honda Interstate have Navigation?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Honda Interstate have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Honda Interstate have Leather seats?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Honda Interstate have Wireless phone charging?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Honda Interstate have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Honda Interstate have Wifi hotspot?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Honda Interstate have Third row seats?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Honda Interstate have Tow package?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Honda Interstate have Head up display?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Honda Interstate have Cooled seats?
No, the 2014 Honda Interstate is not equipped with Cooled seats.

