
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.2 in (81 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-18 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Seat Height | 27.8 in (705 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 5" |
| Wheelbase | 62 in (1,575 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,723 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Speedometer, Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda Grom SP use?
A 2025 Honda Grom SP uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 Honda Grom SP fuel capacity?
A 2025 Honda Grom SP has the fuel capacity of 2 gallons.
How much torque does a 2025 Honda Grom SP have?
A 2025 Honda Grom SP has 11 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Grom SP?
The 2025 Honda Grom SP has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Grom SP have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Grom SP have Backup camera?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Grom SP have Heated seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Grom SP have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Grom SP have Android Auto?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Grom SP have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Grom SP have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Grom SP have Push start?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Grom SP have Navigation?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Grom SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Grom SP have Leather seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Grom SP have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Grom SP have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Grom SP have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Grom SP have Third row seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Grom SP have Tow package?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Grom SP have Head up display?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Grom SP have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Cooled seats.

