
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Wheels | 14 in. steel | Steering: Adjustable tilt steering |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 75.4" h |
| Seat Height | 29.1 in |
| Wheelbase | 65.7 in (2 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Storage Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 366 lbs (166 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | DC outlet (10 A) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2013 Honda Goldwing F6B use?
A 2013 Honda Goldwing F6B uses Gasoline.
What is the 2013 Honda Goldwing F6B fuel capacity?
A 2013 Honda Goldwing F6B has the fuel capacity of 7 gallons.
What transmission does the 2013 Honda Goldwing F6B have?
The 2013 Honda Goldwing F6B has a Shaft drive (cardan) transmission.
What engine does the 2013 Honda Goldwing F6B have?
The 2013 Honda Goldwing F6B is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What is the wheelbase of the 2013 Honda Goldwing F6B?
The 2013 Honda Goldwing F6B has a wheelbase of 66.5.
What type of engine does the 2013 Honda Goldwing F6B have?
The 2013 Honda Goldwing F6B is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2013 Honda Goldwing F6B cooled?
The 2013 Honda Goldwing F6B is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2013 Honda Goldwing F6B have?
The 2013 Honda Goldwing F6B is equipped with a Injection. PGM-FI fuel system.
What type of starter does the 2013 Honda Goldwing F6B have?
The 2013 Honda Goldwing F6B is equipped with a Electric starter.
What is the 2013 Honda Goldwing F6B compression ratio?
The 2013 Honda Goldwing F6B has a compression ratio of 9.8:1.
What type of front brakes does the 2013 Honda Goldwing F6B have?
The 2013 Honda Goldwing F6B is equipped with Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2013 Honda Goldwing F6B have?
The 2013 Honda Goldwing F6B is equipped with Single disc. CBS three-piston calipers rear brakes.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Automatic climate control?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Backup camera?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Heated seats?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Apple CarPlay?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Android Auto?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Bluetooth?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Keyless entry?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Push start?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Push start.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Navigation?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Navigation.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Leather seats?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Wireless phone charging?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Adaptive cruise control?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Wifi hotspot?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Third row seats?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Tow package?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Tow package.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Head up display?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Head up display.
Does the 2013 Honda Goldwing F6B have Cooled seats?
No, the 2013 Honda Goldwing F6B is not equipped with Cooled seats.

