
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #420 Chain; 15T/34T |
| Gear Ratios 2nd | 1 |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 0.966 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | 1 |
| Rear Wheel | 1 |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
| Wheels | Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 74" w x 73.8" h |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Ground Clearance | 14 in (356 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 4 |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models; 600 pounds for CA model |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,567 lbs (710 kg) |
Electronics
| Gauges | 4" Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Features | Doors: Full Doors |
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, DC Outlet |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM use?
A 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM uses Gasoline.
What is the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM fuel capacity?
A 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM has the fuel capacity of 7 gallons.
What engine does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What is the wheelbase of the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM has a wheelbase of 66.5.
What type of engine does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM cooled?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with a Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI) fuel system.
What type of starter does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with a Electric starter.
What is the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM compression ratio?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM has a compression ratio of 9.8:1.
What type of front brakes does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers front brakes.
What type of rear brakes does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have?
The 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is equipped with Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper rear brakes.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Automatic climate control?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Backup camera?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Backup camera.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Heated seats?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Heated seats.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Apple CarPlay?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Android Auto?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Android Auto.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Bluetooth?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Keyless entry?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Push start?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Push start.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Navigation?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Navigation.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Sunroof/moonroof?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Leather seats?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Leather seats.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Wireless phone charging?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Adaptive cruise control?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Wifi hotspot?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Third row seats?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Third row seats.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Tow package?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Tow package.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Head up display?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Head up display.
Does the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM have Cooled seats?
No, the 2010 Honda Goldwing Audio / Comfort / Navi / XM is not equipped with Cooled seats.

