
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link® Ohlins Shock with spring-preload, rebound and compression-damping adjustability |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Seat Height | 32.2 in (818 mm) |
| Overall Vehicle Size | 65" w x 79.6" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 315 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
What type of fuel does a 2026 Honda TRX 90X use?
A 2026 Honda TRX 90X uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda TRX 90X have?
The 2026 Honda TRX 90X has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda TRX 90X have?
The 2026 Honda TRX 90X is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda TRX 90X?
The 2026 Honda TRX 90X has floorplan TRX90XT.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Backup camera?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Heated seats?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Android Auto?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Bluetooth?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Keyless entry?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Push start?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Navigation?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Leather seats?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Third row seats?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Tow package?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Head up display?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda TRX 90X have Cooled seats?
No, the 2026 Honda TRX 90X is not equipped with Cooled seats.

