
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 HONDA Rebel 1100 Base use?
A 2026 HONDA Rebel 1100 Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 Base has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 Base is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Push start?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Navigation?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Tow package?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Head up display?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Cooled seats.

