
Drivetrain
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link Balance Free Rear Shock with spring preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.6" w x 40.6" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (410 mm) |
| Seat Height | 34.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda Monkey ABS use?
A 2026 Honda Monkey ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Monkey ABS have?
The 2026 Honda Monkey ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Monkey ABS have?
The 2026 Honda Monkey ABS is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Monkey ABS have?
The 2026 Honda Monkey ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Backup camera?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Heated seats?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Android Auto?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Push start?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Navigation?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Leather seats?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Third row seats?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Tow package?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Head up display?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Monkey ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Monkey ABS is not equipped with Cooled seats.

