
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks w/adjustable preload |
| Front Travel | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel | 3 in (75 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. Floating discs. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Floating disc. |
Tires
| Wheels | Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 130/60-19 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 64 in (1,626 mm) |
| Seat Height | 26.2 in (665 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 714.3 lbs (324 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Electronic speedometer with odometer dual tripmeters digital tachometer ambient air temperature fuel range average fuel economy battery voltage gear position display real-time clock vehicle trouble code readout low engine oil pressure |
What type of fuel does a 2026 Honda Grom ABS use?
A 2026 Honda Grom ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Grom ABS have?
The 2026 Honda Grom ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Grom ABS have?
The 2026 Honda Grom ABS is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Grom ABS have?
The 2026 Honda Grom ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Backup camera?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Heated seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Android Auto?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Push start?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Navigation?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Leather seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Third row seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Tow package?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Head up display?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Cooled seats.

