
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 42.1" h |
| Seat Height | 34.8 in |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) use?
A 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have?
The 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have?
The 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have?
The 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Cooled seats.

