
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 HONDA CBR650R E-Clutch use?
A 2026 HONDA CBR650R E-Clutch uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CBR650R E-Clutch has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Push start?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Cooled seats.

