
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,439 mm) |
| Seat Height | 31.1 in |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Analogue/digital |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR650R E-Clutch use?
A 2026 Honda CBR650R E-Clutch uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2026 Honda CBR650R E-Clutch has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2026 Honda CBR650R E-Clutch is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2026 Honda CBR650R E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Push start?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Cooled seats.

