
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 57.2" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Honda Transalp use?
A 2025 Honda Transalp uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Transalp have?
The 2025 Honda Transalp has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Transalp have?
The 2025 Honda Transalp is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Transalp?
The 2025 Honda Transalp has a wheelbase of 61.5.
What type of engine does the 2025 Honda Transalp have?
The 2025 Honda Transalp is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Transalp have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Transalp have Backup camera?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Transalp have Heated seats?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Transalp have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Transalp have Android Auto?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Transalp have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Transalp have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Transalp have Push start?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Transalp have Navigation?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Transalp have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Transalp have Leather seats?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Transalp have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Transalp have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Transalp have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Transalp have Third row seats?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Transalp have Tow package?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Transalp have Head up display?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Transalp have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Cooled seats.

