
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 12 in (305 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 37.7" w x 60.7" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 HONDA AFRICA TWIN Base use?
A 2026 HONDA AFRICA TWIN Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have?
The 2026 HONDA AFRICA TWIN Base has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have?
The 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have?
The 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Backup camera?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Heated seats?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Android Auto?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Push start?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Navigation?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Leather seats?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Third row seats?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Tow package?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Head up display?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Cooled seats.

