
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda Rebel 1100T DCT use?
A 2025 Honda Rebel 1100T DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2025 Honda Rebel 1100T DCT has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2025 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a 1083cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2025 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Backup camera?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Heated seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Android Auto?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Push start?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Navigation?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Leather seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Third row seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Tow package?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Head up display?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T DCT have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Cooled seats.

