Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate |
Suspension
| Front Suspension | Independent A-Arm |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Drum |
| Rear Braking System | Drum |
Tires
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 46.6" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 32.8 in |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 274 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2024 Honda Rebel 1100T DCT use?
A 2024 Honda Rebel 1100T DCT uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2024 Honda Rebel 1100T DCT fuel capacity?
A 2024 Honda Rebel 1100T DCT has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2024 Honda Rebel 1100T DCT has a drivetrain.
What engine does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2024 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a 1083cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda Rebel 1100T DCT?
The 2024 Honda Rebel 1100T DCT has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2024 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Backup camera?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Heated seats?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Android Auto?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Push start?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Navigation?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Leather seats?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Third row seats?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Tow package?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Head up display?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Rebel 1100T DCT have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Cooled seats.

