
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.6" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (410 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition use?
A 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition uses Gasoline.
What is the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition fuel capacity?
A 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition has the fuel capacity of 8 gallons.
What engine does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have?
The 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is equipped with a Parallel Twin engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition?
The 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition has a wheelbase of 80.2.
What type of engine does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have?
The 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Backup camera?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Heated seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Android Auto?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Push start?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Navigation?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Leather seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Third row seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Tow package?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Head up display?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Trail Special Edition is not equipped with Cooled seats.

