
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 75.8" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve use?
A 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve uses Unknown.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Push start?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.

