
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 83.5" l x 43.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 32.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 7 |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda CBR1000RR use?
A 2025 Honda CBR1000RR uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Honda CBR1000RR fuel capacity?
A 2025 Honda CBR1000RR has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CBR1000RR have?
The 2025 Honda CBR1000RR has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda CBR1000RR have?
The 2025 Honda CBR1000RR has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CBR1000RR have?
The 2025 Honda CBR1000RR is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CBR1000RR?
The 2025 Honda CBR1000RR has a wheelbase of 55.3.
What type of engine does the 2025 Honda CBR1000RR have?
The 2025 Honda CBR1000RR is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CBR1000RR cooled?
The 2025 Honda CBR1000RR is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda CBR1000RR have?
The 2025 Honda CBR1000RR is equipped with a Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 48mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CBR1000RR have?
The 2025 Honda CBR1000RR is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda CBR1000RR compression ratio?
The 2025 Honda CBR1000RR has a compression ratio of 13.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CBR1000RR have?
The 2025 Honda CBR1000RR is equipped with Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CBR1000RR have?
The 2025 Honda CBR1000RR is equipped with Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Backup camera?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Heated seats?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Android Auto?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Push start?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Navigation?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Leather seats?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Third row seats?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Tow package?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Head up display?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CBR1000RR have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CBR1000RR is not equipped with Cooled seats.

