
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.7" w x 81.9" l x 45.1" h |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2023 HONDA CBR1000RR use?
A 2023 HONDA CBR1000RR uses Gasoline.
What is the 2023 HONDA CBR1000RR fuel capacity?
A 2023 HONDA CBR1000RR has the fuel capacity of 4 gallons.
How much horsepower does a 2023 HONDA CBR1000RR have?
A 2023 HONDA CBR1000RR has 144 horsepower.
How much torque does a 2023 HONDA CBR1000RR have?
A 2023 HONDA CBR1000RR has 104 lb-ft torque.
What engine does the 2023 HONDA CBR1000RR have?
The 2023 HONDA CBR1000RR is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2023 HONDA CBR1000RR?
The 2023 HONDA CBR1000RR has a wheelbase of 55.3.
What type of engine does the 2023 HONDA CBR1000RR have?
The 2023 HONDA CBR1000RR is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Automatic climate control?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Backup camera?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Heated seats?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Apple CarPlay?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Android Auto?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Bluetooth?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Keyless entry?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Push start?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Push start.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Navigation?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Navigation.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Leather seats?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Wireless phone charging?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Adaptive cruise control?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Wifi hotspot?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Third row seats?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Tow package?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Tow package.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Head up display?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Head up display.
Does the 2023 HONDA CBR1000RR have Cooled seats?
No, the 2023 HONDA CBR1000RR is not equipped with Cooled seats.

