
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.7" w x 42" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 675 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Honda Fury use?
A 2024 Honda Fury uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2024 Honda Fury fuel capacity?
A 2024 Honda Fury has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury has a drivetrain.
What engine does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a 1312cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda Fury?
The 2024 Honda Fury has a wheelbase of 71.
What type of engine does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda Fury cooled?
The 2024 Honda Fury is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a Injection. PGM-FI, 38mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda Fury compression ratio?
The 2024 Honda Fury has a compression ratio of 9.2:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with Single disc. Two-piston calipers. ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda Fury have?
The 2024 Honda Fury is equipped with Single disc. Single-piston caliper. ABS. rear brakes.
Does the 2024 Honda Fury have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Fury have Backup camera?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Fury have Heated seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Fury have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Fury have Android Auto?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Fury have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Fury have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Fury have Push start?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Fury have Navigation?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Fury have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Fury have Leather seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Fury have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Fury have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Fury have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Fury have Third row seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Fury have Tow package?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Fury have Head up display?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Fury have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Fury is not equipped with Cooled seats.

