
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 17.6 in (447 mm) |
| Rear Travel | 20.1 in (510 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 28/9-15 |
| Rear Tire | 28/11-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.3" w x 45.4" h |
| Rake / Trail | 23.8° |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Seat Height | 27 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 359.4 lbs (163 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve use?
A 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve has a drivetrain.
What type of engine does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Push start?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.

