
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Seat Height | 27.2 in (691 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2023 Honda Rebel 300 use?
A 2023 Honda Rebel 300 uses Gasoline.
What is the 2023 Honda Rebel 300 fuel capacity?
A 2023 Honda Rebel 300 has the fuel capacity of 3 gallons.
What engine does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Honda Rebel 300?
The 2023 Honda Rebel 300 has a wheelbase of 58.7.
What type of engine does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Honda Rebel 300 cooled?
The 2023 Honda Rebel 300 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with a Injection. PGM-FI fuel system.
What type of starter does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Honda Rebel 300 compression ratio?
The 2023 Honda Rebel 300 has a compression ratio of 10.7:1.
What type of front brakes does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with Single disc. Hydraulic. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Honda Rebel 300 have?
The 2023 Honda Rebel 300 is equipped with Single disc. Hydraulic. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Automatic climate control?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Backup camera?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Heated seats?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Apple CarPlay?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Android Auto?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Bluetooth?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Keyless entry?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Push start?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Push start.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Navigation?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Leather seats?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Wireless phone charging?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Wifi hotspot?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Third row seats?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Tow package?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Head up display?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Honda Rebel 300 have Cooled seats?
No, the 2023 Honda Rebel 300 is not equipped with Cooled seats.

