
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Automatic (CVT) with reverse function |
| Gearbox | Automatic |
Suspension
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Front Suspension | Double wishbone. KYB HPG with preload ajdustment |
| Rear Suspension | Multi-link mono swing arm. KYB HPG with remote reservoir 4-position compression adjustable damping and preload adjustment |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Nissin 2-piston floating calipers |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single piston caliper. |
Tires
| Wheels | Two front wheels. 5-spoke. Deep black, machined and tinted rims |
| Front Tire | 145/60-R16 |
| Rear Tire | 205/45-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 41.8" w x 42.6" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 67.3 in (1,709 mm) |
| Seat Height | 24.8 in (629 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (101 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 617.3 lbs (280 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
| Instrumentation | Digital screen. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
| Warranty | 1-year BRP Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda TRX 250X use?
A 2026 Honda TRX 250X uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda TRX 250X have?
The 2026 Honda TRX 250X has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda TRX 250X have?
The 2026 Honda TRX 250X is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda TRX 250X?
The 2026 Honda TRX 250X has floorplan TRX250XT.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Backup camera?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Heated seats?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Android Auto?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Bluetooth?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Keyless entry?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Push start?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Navigation?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Leather seats?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Third row seats?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Tow package?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Head up display?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Cooled seats?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Cooled seats.

